Słownik pojęć

CMS

(ang. Content Management System) - jest to aplikacja internetowa (oprogramowanie) pozwalające na łatwe utworzenie serwisu WWW oraz jego późniejszą modyfikację i rozbudowę przez personel nietechniczny o niskim stopnu wiedzy informatycznej. Kształtowanie treści i sposobu ich prezentacji w serwisie zarządzanym przez CMS odbywa się za pomocą prostych w obsłudze interfejsów użytkownika, zazwyczaj w postaci stron WWW zawierających rozbudowane formularze i moduły.

Serwer FTP

(ang. File Transfer Protocol) to protokół, który umożliwia połączenie z serwerem komputerowym w celu przesłania plików. W Internecie istnieje wiele darmowych tzw. klientów FTP (np. WinSCP, FireFTP) służących do zarządzania plikami na serwerze. Ich konfiguracja sprowadza się do instalacji i ustawienia połączenia z serwerem (zapytaj swojego Webmastera o komplet danych do FTP).

CHMODY

Chmod to polecenie w systemach uniksowych (np. linux) do zmiany praw dostępu do pliku. Najpopularniejszymi wartościami są chmod 644 - prawo odczytu i zapisu dla właściciela oraz odczytu dla wszystkich pozostałych użytkowników, chmod 775 - prawo do odczytu, zapisu i uruchomienia dla właściciela pliku oraz odczytu i uruchomienia dla wszystkich innych użytkowników, chmod 777 - szystkie prawa dla wszystkich użytkowników.

Edytor WYSWIG

Edytor wizualny to specjalne narzędzie umożliwiające edycję tekstu bezpośrednio z poziomu przeglądarki internetowej. Dzięki temu można wprowadzać tekst w sposób analogiczny jak podczas pracy z tradycyjnymi edytorami tekstowymi (np. MS Word czy OpenOffice). Należy dodać, że edytor wizualny to podstawowe narządzie każdego nowoczesnego Panelu CMS do samodzielnego administrowania stroną WWW.

Meta tagi

Tagi META to specjalne, opisowe części strony WWW przeznaczone głównie dla potrzeb wyszukiwarki internetowej. Mówiąc w uproszczeniu, dzięki tagom META mamy bezpośrednią możliwość pozytywnego wpływania na pozycję naszej strony w wyszukiwarce. Do najważniejszych META tagów należą Tytuł, Opis i Słowa kluczowe

SEO

(ang. Search engine optimization – SEO; zwana także pozycjonowaniem) – działania zmierzające do osiągnięcia przez dany serwis internetowy jak najwyższej pozycji w wynikach organicznych wyszukiwarek internetowych dla wybranych słów i wyrażeń kluczowych. Pozycjonowanie jest elementem szeroko pojętego marketingu internetowego. Pozycjonowanie bazuje na znanych elementach działania algorytmu wyszukiwarek, ciągłym poznawaniu nowych, które algorytmy biorą pod uwagę przy rangowaniu strony oraz na weryfikowaniu już istniejących.

.HTACCESS

.htaccess jest charakterystycznym elementem serwera WWW, pozwalającym skonfigurować niektóre jego parametry. Plik ten działa w obrębie katalogu, w którym został umieszczony oraz w podkatalogach, chyba, że w podkatalogu umieszczono kolejny .htaccess. W ramach jednego konta może funkcjonować wiele niezależnych plików .htaccess, z których każdy definiuje inną akcję.

Javascript, AJAX, Jquery

JavaSctipt jest językiem programowania odpowiedzialnym za zachowanie interfejsu strony internetowej oraz zapewnieniu jej interaktywności. Dzięki wykorzystaniu JavaScript można przetwarzać i wyświetlać informacje bez przeładowywania strony (AJAX) lub utworzyć różnego rodzaju animacje (biblioteka jQuery).

UTF-8, ISO-8859-2, Windows-1250

Jeśli przeglądarka internetowa po otrzymaniu źródła strony nie jest w stanie sprecyzować kodowania znaków, użytkownik może otrzymać nieczytelną treść. Dlatego bardzo ważne jest określić standard zapisu dokumentów XHTML/HTML i arkuszy stylów CSS. Twórca serwisu internetowego powinien zadeklarować odpowiednie kodowanie witryny, a także przygotować treść używając tego kodowania. Obecnie dla polskich stron obowiązuje standard UTF-8 oraz ISO 8859-2. Dla stron wielojęzykowych najlepszym wyborem jest UTF-8.

Domena

(ang. Domain) - Symboliczna nazwa składająca się z liter lub cyfr lub '-' stanowiąca adres internetowy IP, pod którym dana strona jest dostępna, w formie łatwo rozpoznawalnej przez człowieka, np. mapainternetowa.com.

Serwer

Ogólnie rzecz ujmując, jest to podłączony do Internetu komputer, na którym umieszczona jest strona internetowa. Dzięki temu strona jest nieustannie dostępna dla odwiedzających ją Internautów. Do umieszczenia strony w Internecie serwer jest więc niezbędny. Serwer (współdzielony, wirtualny) można wykupić w firmie, która specjalizuje się w usługach hostingowych (np. home.pl). Wysokość opłat zależy od firmy, jednak są one zwykle rozliczane w formie abonamentowej (najczęściej rocznej, w wysokości około kilkuset złotych rocznie w zależności od wybranej opcji).

DNS

(ang. Domain Name System) czyli System Nazw Domenowych którego zadaniem jest tłumaczenie nazw domenowych (nazywanych potocznie adresami www, np. webszok.net) na adresy IP (np 127.100.111.255), które są przyporządkowane do komputerów i innych urządzeń w sieci internet. System domen ma budowę hierarchiczną. W systemie DNS, każda domena jest przedstawiona w postaci rekordów (tzw. rekordów DNS). Każdy z nich ma przyporządkowaną określoną nazwę oraz przeznaczenie. I tak:

  • Rekord A - Przedstawia adres domeny w postaci IP
  • Rekord CNAME - jest rozwiązaniem dla tworzenia subdomen
  • Rekord MX - rekord wskazujący położenie serwera obsługującego pocztę
  • Rekord NS - opisuje na jakich serwerach DNS podana domena jest skonfigurowana
  • Rekord SOA - oznacza początek danych dotyczących domeny, każda domena może posiadać jeden taki rekord. Są w nim zawarte takie informacje jak nazwa domeny, mail administratora DNS autorytatywnego dla domeny
  • Rekord SRV - rekord usługi, pozwala na zdefiniowanie adresu IP dla konkretnej usługi, inaczej mówiąc wskazuje serwer który udostępnia daną usługę dla domeny.
  • Rekord TXT - pozwala wpisać dowolne informacje tekstowe opisujące domenę, statnio jest on wykorzystywany w systemie antyspamowych SPF

Cookies

(ciasteczka). To niewielki wpis informacji tekstowych, wysłanych przez serwer oglądanej strony internetowej odwiedzającemu. Pozwala on na analizę danych statystycznych i geograficznych, umożliwiając dostawę trafnych usług.

Proxy

Serwer pośredniczący, albo serwer proxy (zastępca, pełnomocnik)pozwala poprzez sieć lokalną udostępnić Internet wielu komputerom za pośrednictwem jednego połączenia.

Whois

Usługa dostarczająca danych na temat ludzi i organizacji podłączonych do sieci. Możliwe są do uzyskania następujące informacje: dla osoby: nazwa i adres instytucji, w której pracuje, nr telefonu i faxu oraz adres e-mail, dla numeru sieci: nazwa instytucji, do której należy dana sieć, nazwa sieci, do której jest ona dołączona oraz nazwiska osób administrujących tą siecią, dla domeny: nazwa i opis instytucji, do której należy dana domena, nazwiska osób administrujących, adresy serwerów obsługujących tę domenę oraz opcjonalnie lista poddomen. Wszystkie serwery whois gromadzą dane w zasadzie na temat organizacji, do której należą. Przy znajdowaniu informacji nie korzystają one z innych serwerów, nie wiedzą również, gdzie można znaleźć informacje o innych instytucjach i organizacjach.

Sitemap

(z ang. Mapa Strony) - jest narzędziem SEO do poprawnego indeksowania zawartych w treści strony internetowej odnośników: adresów www. Poprawny standard mapy strony został stworzony wspólnie przez największych dostawców wyszukiwarek internetowych. Jego konstrukcja opiera się na protokole XML i jest otwartym formatem. Firmy jednak niejednolicie traktują mechanizm wdrożenia mapy strony w serwisach. Niemniej jest to przydatne narzędzie do prawidłowego dostarczania zawartoście do indeksu wyszukiwarek takich jak Google czy Yahoo.

CSS

(ang. Cascading Style Sheets). Po polsku to kaskadowe arkusze stylów. Język opisujący sposób prezentacji elementów HTML lub XHTML na stronach WWW przez przeglądarki internetowe. Odpowiada za wizualizację takich elementów jak: marginesy, czcionki, kolory, pozycje elementów i odstępy.